Perşembe 16 Şevval 1445 - 25 Nisan 2024
Türkçe

Cenaze namazının mescidin (câminin) içinde kılınmasının hükmü

Yayınlama tarihi : 07-05-2014

Gösterimler : 11391

Soru

Mescidin içinde cenaze namazı kılmak câiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Sünnet olan; cenaze namazının, mescidin dışında, cenaze namazı için tahsis edilen yerde kılınmasıdır.

Nitekim Ebu Hureyre'den -Allah ondan râzı olsun- sâbit olduğuna göre o şöyle demiştir:

أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ نَعَى النَّجَاشِيَّ فِي الْيَوْمِ الَّذِي مَاتَ فِيهِ خَرَجَ إِلَى الْمُصَلَّى فَصَفَّ بِهِمْ وَكَبَّرَ أَرْبَعًا. [رواه البخاري ]

"Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-, Necâşî'nin vefatını öldüğü günde haber verdi. Ashâbıyla musallâya gitti, orada saf tutup dört tekbir getirerek namaz kıldırdı." (Buhârî, hadis no: 1245)

Fakat cenaze namazı mescitte kılınırsa, bunda bir sakınca yoktur.

Bunun delili şu hadistir:

أَنَّ عَائِشَةَ رَضِيَ اللهُ عَنْهَا أَمَرَتْ أَنْ يَمُرَّ بِجَنَازَةِ سَعْدِ بْنِ أَبِي وَقَّاصٍ فِي الْمَسْجِدِ فَتُصَلِّيَ عَلَيْهِ فَأَنْكَرَ النَّاسُ ذَلِكَ عَلَيْهَا فَقَالَتْ: مَا أَسْرَعَ مَا نَسِيَ النَّاسُ! مَا صَلَّى رَسُولُ اللهُ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ عَلَى سُهَيْلِ بْنِ الْبَيْضَاءِ إِلَّا فِي الْمَسْجِدِ. [ رواه مسلم ]

"Âişe -Allah ondan râzı olsun- (kendisinin de cenaze namazını kılmak iste­diğini bildirmek için) Sa'd b.Ebî Vakkas'ıncena­zesinin mescide getirilmesini emretti.İnsanlar onun bu davranışını ayıplayınca Âişe onlara şöyle dedi:

-Şu insanlar bilmedikleri bir şeyi ayıplama hususunda ne de acele ederler. (Bir cenazenin mescitten geçirilmesi hususunda bizi ayıplamışlar.) Oysa Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Süheyl b. Beydâ'nın cenaze namazını mescidin içinden başka bir yerde kılmadı." (Müslim; hadis no: 973)

İbn-i Kudâme -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

"Mescidi kirletmesinden endişe edilmiyorsa, cenaze namazının mescitte kılınmasında bir sakınca yoktur. Şâfiî, İshak, Ebu Sevr ve Davud böyle demişlerdir." (el-Muğnî, c: 2, s: 186)

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn'e -Allah ona rahmet etsin-:

"Cenaze namazının mescitte kılınmasının hükmü konusunda doğru olan görüş nedir?" diye sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevap vermiştir:

"Doğru olan görüşe göre ölünün cenaze namazının mescitte kılınmasında bir sakınca yoktur. Çünkü Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- Süheyl b. Beydâ'nın cenaze namazını mescitte kıldırmıştır."