Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Kunfuze halkından olup da Cidde'de eğitim gören bir kimse umre için nereden ihrama girmelidir?

Yayınlama tarihi : 25-10-2013

Gösterimler : 3260

Soru

Ben, Cidde şehrinde eğitim gören bir öğrenciyim ve Cidde'ye 350 km uzaklıktaki Kunfuze'de Kunfuze,Suudi Arabistan'da Kızıldeniz'in batısında bir sahil şehridir. Mekke-i Mükerreme bölgesinin en büyük şehirlerinden birisidir.Kızıldeniz'in batısındadır.Mekke-i Mükerreme'nin 350 km güneyindedir ikâmet ediyorum. Hafta tatili olan Perşembe ve Cuma günlerinde Kunfuze'ye gidiyorum. Benim sorum şudur:
Kunfuze'de ikâmet ettiğim sırada namazları kasretmem sünnet yoksa değil midir?
Cidde'den umreye niyet edersem (ihrama girersem) bu davranışım câiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Cidde'de iken umreye niyet ettiğin zaman Cidde'den ihrama girersin. Kunfuze'de iken umreye niyet ettiğin zaman Yemen halkının mikat yeri olan Yelemlem (es-Sa'diyye) 'den ihrama girersin.

Memleketinde namazı kasredemezsin.Çünkü orası senin vatanındır.Aksine senin dört rekâtlı namazları orada tam kılman gerekir.Aynı şekilde âlimlerin cumhuruna göre Cidde'de de dört rekâtlı namazları tam olarak kılman gerekir.Çünkü sen, Cidde'de dört günden fazla kalmaya niyet ediyorsun.

Başarı, Allah Teâlâ'dandır.

Allah Teâlâ Peygamberimiz Muhammed'e, O'nun âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin."

(İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi: Başkan: Abdulaziz b. Abdullah b. Baz. Üye: Abdurrezzak Afîfî. Üye: Abdullah b. Ğudeyyân)