Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Ramazan\'ın son gününde müslüman olan bir kimsenin Fıtır sadakası vermesi gerekir mi?

Soru

Bir kimse, Ramazan'ın son günü müslüman olsa, kendisine Fıtır sadakası vermesi gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Evet. Bu kimsenin Fıtır sadakasını vermesi gerekir. Çünkü o, artık müslümanlardan olmuştur.

Nitekim Abdullah b. Ömer'in rivâyet ettiği hadiste Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

فَرَضَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ زَكَاةَ الْفِطْرِ صَاعًا مِنْ تَمْرٍ أَوْ صَاعًا مِنْ شَعِيرٍ عَلَى الْعَبْدِ وَالْحُرِّ وَالذَّكَرِ وَالْأُنْثَى وَالصَّغِيرِ وَالْكَبِيرِ مِنَ الْمُسْلِمِينَ وَأَمَرَ بِهَا أَنْ تُؤَدَّى قَبْلَ خُرُوجِ النَّاسِ إِلَى الصَّلَاةِ. [ رواه البخاري ]

"Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- fıtır sadakasını, (yiyecek maddelerinden) bir sa' hurma ve bir sa' arpa olarak verilmesini, köle olsun, hür olsun, erkek olsun, kadın olsun, küçük olsun, büyük olsun, bütün müslümanlara farz kıldı ve Fıtır sadakasını, insanlar bayram namazına çıkmadan önce verilmesini emretti."(Buhârî)