Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Abdest sırasında gelen vesvesenin ilacı (tedâvisi)

Yayınlama tarihi : 20-08-2013

Gösterimler : 9262

Soru

Ben, evli bir bayanım. Bir süreden beri içime vesvese girdi. Bu vesvese, abdest sırasında abdest azalarını sırasına göre yıkayamayacak derecede beni meşgul eder hale geldi. Öyle ki her namaz vaktinde bir buçuk saat süren abdest alıyorum. Zirâ abdest sırasında tam olarak abdest almadığımı hayal ediyorum.Aynı şekilde cünüplükten arınmak için yıkanırken de banyoda saatlerce kalıyorum. Burada da tam yıkanmadığımı hayal ediyorum. Bunun için (tedâvi olmak amacıyla) nörolojik hastalıklar (sinir hastalıkları) hastanesine bile yattım.
Bundan dolayı bana neyi tavsiye edersiniz.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Öncelikle psikiyatri hastanesinde ve doktorların yanında tedâviye devam edin. Umulur ki Allah Teâlâ size şifâ takdir eder de sağlığınıza kavuşursunuz.

Bu arada bu hastalığınızdan size âfiyet vermesi için Allah Teâlâ'dan yardım isteyin ve uyumak için yatağınıza uzandığınız zaman Âyete'l-Kürsî'yi okuyun.

Ardından sabah ve akşam olmak üzere üçer defa şu duâyı okuyun:

بِسْمِ اللهِ الَّذِي لاَيَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فيِ الأَرْضِ وَلاَ فيِ السَّمَاءِ، وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ

"İsmiyle yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla (başlarım). O, hakkıyla işiten ve her şeyi bilendir."

Uykudan önce İhlas, Felak ve Nas sûrelerinin her birini üçer defa, avucunuzun içine okuyup üfledikten sonra vücûdunuzdan ellerinizin dokunabileceği yerleri mesh edin.

Zirâ Âişe'den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o şöyle demiştir:

(( كَانَ النَّبيُّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ إِذَا أَوَى إِلَى فِرَاشِهِ كُلَّ لَيْلَةٍ جَمَعَ كَفَّيْهِ، ثُمَّ نَفَثَ فِيهِمَا فَقَرأَ فِيهِمَا : قُلْ هُوَ اللهُ أحَدٌ، وَقَلْ أعُوذُ بِرَبِّ الفَلَقِ، وَقُلْ أعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ. ثُمَّ مَسَحَ بِهِمَا مَا استْطَاعَ مِنْ جَسَدِهِ، يَبْدَأُ بِهِمَا عَلَى رَأسِهِ وَوجْهِهِ، وَمَا أَقْبَلَ مِنْ جَسَدِهِ، يَفْعَلُ ذَلِكَ ثَلاَثَ مَرَّاتٍ.)) [ متفق عليه ]

"Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- her gece yatağına geldiği zaman iki elini birleştirir, sonra içine üfleyip İhlâs, Felak ve Nas sûrelerini okurdu. Sonra iki eliyle vücudundan eli yetiştiği yerleri mesh ederdi (sıvazlardı). Elleriyle başını, yüzünü, vücudunun ön kısmını mesh etmeye başlardı. Sonra vücudunun arka kısmını mesh ederdi. Bunu üç defa tekrar eder, (sonra da uyurdu)." (Buhârî ve Müslim)

Bundan sonra başınıza gelen bu vesveseyi sizden gidermesi için Allah Teâlâ'ya yalvarıp şu duâyı üç defa okuyun:

أَذْهِبِ الْبَأْسَ رَبَّ النَّاسِ، وَاشْفِ أَنْتَ الشَّافِي، لا شِفَاءَ إِلا شِفَاؤُكَ، شِفَاءً لا يُغَادِرُ سَقَمًا.

"Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiç bir hastalık bırakmasın."

Yine sıkıntı anında yapılan şu duâyı da okuyun:

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ الْعَظِيمُ الْحَلِيمُ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ رَبُّ الْعَرْشِالْعَظِيمُ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ رَبُّ السَّمَاوَاتِ وَرَبُّ الْعَرْشِ الْكَرِيمُ.

"Azîm ve Halîm olan Allah’tan başka hak ilah yoktur. Yüce Arş’ın Rabbi olan Allah’tan başka hak ilah yoktur. Göklerin ve Kerîm Arş’ın Rabbi olan Allah’tan başka hak ilah yoktur."

Abdest aldıktan veya hayız ya da cünüplükten arınmak için boy abdesti aldıktan sonra abdest veya boy abdesti aldığınıza güvenin ve vesveseyi bırakın. Ayrıca uzun süre banyoda beklemeyin. Çünkü bu davranış şeytandandır.

Böyle yaparsanız Allah Teâlâ'ın izniyle vesvese sizden gidecektir."

Kaynak: İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları, c: 5, s: 223