Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Cuma Namazı Esnasında Bayılan Birine Yardım Etmek

Soru

Cuma namazında yakınımda bulunan biri bayılarak yere düştü… Benim sorum şu: Böyle bir durumda benim ne yapmam gerekir? Diğerlerini uyarıp yardım mı istemeliyiz yoksa namazımızın bitmesini mi beklemeliyiz?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bu, namaz kılanın başına gelen musibetin derecesine göredir: Şayet sizin, namazınızın bitimine kadar beklemenizden dolayı zarar görecekse, sizin ona yardım etmeniz için namazınızı kesmeniz gerekir. Şayet namazın bitimine kadar beklemeniz ona zarar vermeyecekse ona namazdan sonra yardım edersiniz. Allah, en iyi bilendir.

Şeyh Abdullah el-Ğudeyyân’ın Fetvalarından.

Sizler böyle bir durumda zannı galibinizce yani size ağır basan düşünceye göre namazınızın bitimine kadar beklemenizde onun zarar görüp görmeyeceğini bilirsiniz.

Allah en iyi bilendir.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid