Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Namazda imamın kıraatı sırasında Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'e salât getirmenin hükmü

Yayınlama tarihi : 15-02-2015

Gösterimler : 3631

Soru

İmam namazda: إِنَّ اللهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً [سورة الأحزاب الآية: 56 ] "Şüphesiz Allah ve melekleri, Nebi'ye salât[1] getirirler. Ey îmân edenler! Siz de O'na salât getirin ve tam bir teslimiyetle selâm verin."[2] Âyetini okuduğunda Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'e salât getirmek câiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Namazda imamın arkasında isen ve imam açıktan okuyorsa, susup onun kıraatini dinlemen ve o okurken, -okuyacağın şey, zikir veya duâ bile olsa-, konuşmaman gerekir. Zirâ Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

وَإِذَا قُرِئَ الْقُرْاٰنُ فَاسْتَمِعُوا لَهُ وَأَنْصِتُوا لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ [ سورة الأعراف الآية: 204 ]

"Kur'an okunduğu zaman ona kulak verip dinleyin ve susun ki, size merhamet edilsin."[3]

Müfessirler, bu emrin namazda olduğu konusunda icmâ etmişlerdir.

Sahih bir hadiste Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

"İmam (namazda) tekbir getirdiğinde, ardından siz de tekbir getirin. (Kur'an) okuduğunda, siz de susup dinleyin..."

Yok eğer imam bu âyeti Cuma veya bayram hutbesinde okursa veya sen namazın dışında iken birisinin kıraatından işitirsen veyahut da bu âyeti kendin okursan, diğer zamanlarda işittiğinde salât getirdiğin gibi, burada da Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'e salât getirmen, senin için meşrû, hatta gerekli olur. Çünkü Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'e salât getirmekte büyük fazîlet ve ecir vardır."[4]

[1] Şüphesiz Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'e salât ve selâm getirmek, en fazîletli ve mü'mini Allah'a yaklaştıran en büyük amellerdendir. Müslüman, O'na salât ve selâm getirmekle, Rabbinden salât ve selâma, cennette derecesinin yükselmesine, sevaplarının artmasına, günahlarının bağışlanmasına, dünya ve âhirette mutluluğa nâil olur.

"Salât"ın ne anlama geldiği konusunda âlimler şöyle demişlerdir:

Allah'ın kuluna salât etmesi; onu meleklerinin yanında methetmesidir.

Meleklerin salât etmesi; onun için Allah Teâlâ'dan istiğfarda bulunmasıdır.

İnsanların salât etmesi ise; ona duâ etmesidir.

[2] Ahzâb Sûresi: 56

[3] A'râf Sûresi: 204

[4] Abdullah b. Cibrîn; "Fetâvâ İslâmiyye", c: 1, s: 291.