Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

İ'tikafın şartları

Soru

İ'tikafın şartları nelerdir? Oruç da bu şartlardan mıdır? itikafta; hasta ziyaret etmek, bir davete icabet etmek, ailesinin ihtiyaçlarını karşılamak, cenazeye katılmak veya işe gitmek caiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

İ'tikaf, içerisinde cemaat ile namazın kılındığı mescidde yapılması gerekir. Eğer kişi cuma kılması vacip olan kişilerden ise ve cuma da i'tikafın arasına denk geliyorsa, cuma namazı kılınan bir mescidde i'tikafa girmesi daha faziletlidir. İtikafta oruçlu olmak şart değildir.

     i'tikaftak sünnet olan; kişinin i'tikaf esnasında hasta ziyaretine gitmemesi, davete icabet etmemesi, ailesinin ihtiyaçlarını gidermemesi, cenazeye katılmaması ve mescidin dışarısındaki işine gitmemesidir. Hz. Aişe'den rivayet edildiğine göre şöyle demiştir: ''İ'tikaftaki kişiye sünnet olan hasta ziyaret etmemesi, cenazeye katılmaması, kadınla birlikte olmaması veya dokunmaması ve yapmak zorunda olduğu ihtiyaç dışında dışarı çıkmaması.'' Ebu Davud 2473

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Bilimsel Araştırma ve Fetva Daimi Komisyonu 10/410