Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Üzerinde iki Ramazan orucu kazası olduğu halde ölen anne

Soru

Annem, hayatta iken iki yıl üst üste oruç tutamadığı için iki Ramazan orucu kazası olduğunu bana söylerdi. Şöyle ki, oruç ayı geldiğinde annem doğum yapmıştı. Vefat ettiğinde de kaza orucunu tutmamıştı.
Şimdi ben, annemin yerine oruç tutabilir miyim, yoksa tutamadığı orucunun yerine yoksul mu doyurmalıyım? Yoksulu doyurma şekli nasıl olmalıdır? Koyun veya keçi kesip onun etini altmış eve mi taksim edeyim, yoksa yiyecek yerine para mı vereyim?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

En güzeli annenizin yerine oruç tutarsınız.

Çünkü Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

مَنْ مَاتَ وَعَلَيْهِ صِيَامٌ صَامَ عَنْهُ وَلِيُّهُ. [ متفق على صحته ]

"Her kim üzerinde oruç borcu olduğu halde ölürse, velisi onun için oruç tutar." (Buhârî ve Müslim)

Veli, ölen kimsenin yakınıdır. Eğer siz veya annenizin sizden başka bir akrabası oruç tutma imkânı bulamazsanız, annenizin malından veya kendi malınızdan her gün için bir yoksulu doyurursunuz. Bunun için de yaşadığınız ülkede yiyecek olarak kullandığınız gıda maddesinden yarım sa' (yaklaşık 1.5 kilo) miktarı sadaka verirsiniz. Eğer hepsini toplayıp bir fakire verirseniz, bu da geçerli olur.

Başarı, Allah Teâlâ'dandır.

Allah Teâlâ, Nebimiz Muhammed'e, O'nun âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin." (İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi: Başkan: Abdulaziz b. Baz. Üye: Abdurrezzak Afîfî. Üye: Abdullah b. Ğudeyyân)

Kaynak: İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları, 2. Grup, c: 9, s: 260