Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Gece Namazı ile Teheccüd namazı arasındaki fark

Soru

Gece Namazı ile Teheccüd namazı arasında ne fark var? Bu tür namazları kılmanın fazileti nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Gece namazı (kıyam el leyl): Geceyi veya gecenin bir bölümünü veya bir saatini; namaz kılmak, Kuran okumak, Allah’ı zikretmek vb. ibadetlerle geçirmektir.

Teheccüd: Özel olarak gece namazıdır. Bazı alimlere göre uykudan sonra uyanıp namaz kılmaktır.

Kurtubi Rahimehullah tefsirinde şöyle dedi: “Gecenin bir vaktinde kalkıp kendine mahsus nâfile bir ibadet olarak da namaz kıl ki, rabbin seni övülmüş bir makama yükseltsin” İsra/79

Teheccüd kelimesi sözlükte hem uyku hem de uyanma anlamına gelmektedir.  Teheccüd uykudan sonra uyanmaktır. Daha sonra kılınan namaz bu kelimeyle tanınmıştır. Böylece teheccüd uykudan uyanıp namaza durmaktır.

İbn Baz Rahimehullah’a Teravih, gece namazı ve teheccüt namazları arasında ne fark olduğunu sorulduğunda şöyle cevap verdi: Gece vaktinde kılınan namaza teheccüd denir. Yüce Allah şöyle buyurdu: Ey örtüsüne bürünen! Geceleyin -birazı dışında- namaza kalk!  (Müzzemmil/1-2)    “Şüphesiz ki Allah´a isyandan sakınanlar, Rablerinin kendilerine verdiğini alarak cennetlerde ve pınar başlarında bulunacaklar. Kuşkusuz onlar, bundan önce dünyada güzel davrananlardı. Geceleri pek az uyurlardı.” Zariyat 15-17)

Teravih ise: Ramazan ayında uzatmadan gecenin başında kılınan namazdır. Bu namaza teheccüd de denilebilir. Bu konuda zıtlık yoktur.

Gece namazı kılmanın fazileti ve sevabı için (50070) nolu sorunun cevabına bakınız. Ayrıca gece namazı kılmaya yardımcı olan etkenleri öğrenmek için (3749) nolu sorunun cevabına bakınız.