Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Falancanın makamı ile Allah Teâlâ'dan istemenin hükmü

Yayınlama tarihi : 29-03-2011

Gösterimler : 9933

Soru

Bir insanın duâsında:
"Allahım! Senden, falancanın makamı veya filancanın hakkı ile istiyorum" demesinin hükmü nedir?
Bu söz ile bir insanın kabirde yatan kimseye gidip:
"Ey falanca! Bana yardım et!" demesi arasında bir fark var mıdır?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Falancanın makamı veya filancanın hakkı ile Allah Teâlâ'dan istemek, câiz değildir. Bu hüküm, ister nebîlerin veya rasûllerin makamı ile olsun, isterse evliyâ veya sâlihlerin hakkı ile olsun, aynıdır. Çünkü hiç kimsenin Allah Teâlâ'nın üzerinde hakkı yoktur. Allah Teâlâ'dan, O'nun güzel isimleri ve yüce sıfatları dışında bir şeyle istemek câiz değildir.

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

وَلِلّهِِ الأَسْمَاء الْحُسْنَى فَادْعُوهُ بِهَا وَذَرُواْ الَّذِينَ يُلْحِدُونَ فِي أَسْمَآئِهِ سَيُجْزَوْنَ مَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ [ سورة الأعراف الآية: 180 ]

"En güzel isimler, Allah’ındır. O halde o güzel isimlerle O’na duâ edin (O’ndan isteyin). O’nun isimleri hakkında eğri yola gidenleri (isimlerini değiştirenleri) bırakın. Onlar (dünyada iken) yapmakta olduklarının cezâsını (âhirette) göreceklerdir."(A'râf Sûresi: 180)

Bir insanın, kabirde yatan kimseye:

"Ey falanca! Bana yardım et" demesine gelince, bu apaçık şirktir. Çünkü bu söz, Allah Teâlâ'dan başkasına yalvarıp yakarmak ve O'ndan başkasından istemektir.

Bu sebeple falancanın makamı ile Allah Teâlâ'dan istemek, şirke götüren bir yoldur. Yaratılana yalvarmak ise, ibâdette yapılan bir şirktir.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid