Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Gayrı Müslimlerin bayramlarında veya Krismas (Noel) günlerinde indirimli fiyatlardan dolayı elbise vb. şeylerin almanın hükmü

Soru

Avustralya’da elbise, mobilya ve elektronik malzemelerinde çok büyük indirimler yapılmaktadır. Senenin sadece bu vaktinde olan bu indirimden faydalanmak için alış veriş yapabilir miyim?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Gayri Müslimlerin bayramını kutlamak veya onlara benzemek amacı olmadığı takdirde gayri Müslimlerin Kirismas gibi bayram sezonlarında alışveriş yapmakta sakınca yoktur.

Nitekim daha önce (69558) nolu sorunun cevabında bir Müslümanın gayrim Müslimlerin bayramlarında ancak iki şart ile işyerini açması caiz olduğu belirtilmiştir:

Birincisi: Bayramlarını gerçekleştirmek veya onlara günaha olanak tanıyacak hiçbir şeyin satılmaması.

İkincisi: bu bayramlarda Müslümanlara gayri Müslimlere benzemelerine neden olacak her hangi bir şeyin satılmamasıdır.

Zira insanın ihtiyaç duyduğu bir şeyi satın alması işyerini açması ve satmasından daha ehvendir. Çünkü asıl olan alışverişin mubah olmasıdır. Bu alışverişin Onların bayramında vuku bulmasında sakınca yoktur.

En doğrusunu Allah bilir.