Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

İslâm dînini öğrenmek isteyen yeni müslüman kimse

Soru

Benim sorum pek çok şeyi içermektedir. Ben, çok kısa bir süre önce İslâm'a girdim. Başlangıçta gücüm yettiğince bütün namazları vaktinde kılmaya devam ediyordum. Bir kişi bana, Arapça konuşmam gerektiğini söyledi.Oysa ben Arapça bilmiyorum. İşin sonunda namaz kılmayı bıraktım. Ben, her gün Rabbimi defalarca düşünüyorum.İslâm'ın öğretilerine uyuyorum. Fakat ben, yanlış olduğunu bildiğim bazı şeyleri yapmaktan vazgeçemiyorum. Allah'ın bana hidâyet verdiğinden beri hayatımı daha hayırlı olanla değiştirdim.Şimdi ben, uzun yıllar içinde bulunduğum durumdan çok daha mutlu bir haldeyim. Eskiden her gün sarhoş oluncaya kadar içki içerdim. Şimdi ben, kesinlikle içki içmiyorum. Yine ben, eskiden bütüm mallarımla kumar oynardım.Şimdi ben, tüm bunları yapmaktan tamamen vazgeçtim. Bu gibi şeyleri tekrar yapmak istediğimde bunun yanlış olduğunu, bir daha eski günlerime dönmek istemediğimi biliyorum ve bildiğim yollarla Allah'ın bana hidâyet vereceğinin bilincindeyim. Ben, günahı hissetmiyorum ama bunu niçin yapıyorum, onun bilincindeyim. Birlikte çalıştığım birçok müslümana bu konuyu sordum. İnternet üzerinden tanıştığım bazı kimselere bana nasıl doğru namaz kılındığını öğretmelerini ve diğer dînî konularda bana yardımcı olmalarını istedim. Fakat Avustralyalı olmam ve benim müslümanlığımda samimi olduğumun bilincinde olmamalarından dolayı onlar tereddüt içindeydiler. Sanırım ben iyi bir insan değilim.Fakat ben, daha önceki halimden daha iyi bir durumdayım.Allah'ın yardımı ve hidâyeti ile başarabileceğimi biliyorum. Önümde öğrenmem gereken daha pek çok şey var. Lütfen bana öğüt verir misiniz? Tek başıma bu durumun üstesinden gelmeye çalışmam mı gerekir, yoksa başka müslümanlardan yardım istemeye devam mı edeyim? Bununla birlikte sanırım onlar bana yardım etmek istemiyorlar.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

İşin başına ve sonunda hamd, yalnızca Allah'adır. Şükür, dâima ve ebedi olarak O'nadır. Allah Teâlâ dilediğine hidâyeti bahşeder.Dilediğine mutluluk nimetini verir, kulunu dalâletten kurtarır ve kıyamet kopuncaya kadar veli kullarına yardım eder.

Ey müslüman kardeş!

Hidâyet nimetinden dolayı ne mutlu size! Ölünceye kadar hidâyet üzere sebât göstermenizi Allah'tan dilerim.

Şüphesiz İslâm dînine girmeye karar vermek, üzerinde yetişip büyüdüğünüz dalâleti terk etmek ve yasaklandığınız şirkten uzak durmaklae büyük bir işi yerine getirmiş oldunuz. Bu sebeple müslümanlar için yeni bir kardeş ve web sitemizin kıymetli bir ziyaretçisi olarak size hoşgeldiniz, diyoruz.

Öncelikle size şunu hatırlatmak istiyoruz: Bu dünya hayatında insan, büyük bir imtihan ve belâdan geçmektedir. Bu imtihan ve belâya sabretmek, bu yolda sebât göstermek ve ölünceye kadar azimli ve kararlı olmak gerekir.

Nitekim Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

يَا أَيُّهَا الْإِنسَانُ إِنَّكَ كَادِحٌ إِلَى رَبِّكَ كَدْحاً فَمُلَاقِيهِ

سورة الانشقاق الآية: 6

"Ey insan! Şüphesiz, sen Rabbine (kavuşuncaya kadar) didinip duracaksın(hayır ve şer olan ameller işleyeceksin) ve sonunda (kıyamet günü) didinmenin karşılığına kavuşacaksın (O'nun lütuf veya adaleti ile amelinin karşılığını alacaksın)." İnşikak Sûresi: 6

Namazlar, oruç, zekat, hac ve diğer ibâdetler gibi, kulların üzerine farz kılınan farzlar ile yalan, aldatma, zina ve eşcinsellik gibi kullarına yasakladığı haramlar, Allah Teâlâ'nın, kullarını onlarla imtihan ettiği şeylerden bazılarıdır. Tâ ki Allah'ın emrini yerine getiren samimi mü'min, Allah'ın kendisini cennete girdirmesini görsün. Allah'a itaati terk eden yalancı münâfık ise, Allah'ın kendisini cehenneme girdirmesini görsün.

Kıymetli kardeş!

Allah sizi hayırlı amellerde muvaffak kılsın. Yerine getirebilmeniz için Allah'ın emrini, ondan uzak durabilmeniz için Allah'ın haram kıldığını öğrenmeye gayret etmelisiniz.

Allah Teâlâ'nın emirleri pek çoktur. Yasakları da emirleri gibi pek çoktur. Bu emir ve yasakları burada saymak veya açıklamak mümkün değildir. Fakat biz, sizi web sitemizde bulunan hanif İslâm dîninin öğretilerini kapsayan birtakım sorulara yönlendireceğiz. Faydalanacağınızı ümit ederek bu soruların cevaplarında geçen açıklamalara bakmanızı dileriz. Umulur ki Allah Teâlâ onları size faydalı kılar.

Sorunuzda, Arapça öğrenmeniz gerektiğine dâir zikrettiğiniz konuya gelince, bu doğrudur ama dilin hepsini öğrenmeniz gerekmez. Aksine dîniniz konusunda ihtiyaç duyduğunuz kadarını öğrenmeniz yeterlidir.

Bu konuda (6524) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.

Arapçayı bilmemeniz, namazı terk etmek için bir mazeret olamaz. Çünkü namaz için ihtiyaç duyacağınız şeyleri kısa bir sürede öğrenebilirsiniz. Bunları öğreninceye kadar da namazları vaktinde kılmaya devam edersiniz ve gücünüz yettiği kadar namaz kılarsınız. Çünkü Allah, hiç kimseye güçünün yetireceğinden başkasını yüklemez.

Namazın nasıl kılınması gerektiğine gelince, bu konuda web sitemizde bulunan (13340) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.

Ayrıca daha faydalı bilgi edinmek için (8580)  nolu soruların cevaplarına bakabilirsiniz.

Son olarak ey kardeş!

Size, kendi ülkenizdeki İslâm Merkezi'ni aramanızı ve dînlerine sıkı sıkıya bağlı olan müslümanlarla birlikte olmanızı tavsiye ederiz. Bu arada güvenilir web sitelerini takip etmeyi ve o sitelerden mümkün olduğunca istifâde etmeyi de unutmayınız.

Ayrıca size ve sizin gibi, kendilerine fayda verecek şeyleri öğrenmeye gayret eden kardeşlerimize hizmet etmekten mutluluk duyarız. Gücümüzün yettiğince sizin için nasihat ve dînî öğütler sunmaya devam edeceğiz. Bizimle iletişim halinde olmanızı dileriz.

Allah Teâlâ sizi korusun.

Allah'ın selâmı üzerinize olsun.