Cumartesi 18 Şevval 1445 - 27 Nisan 2024
Türkçe

Yolculuk esnasında yolcuya ne denilir yolcu ne cevap verir

Yayınlama tarihi : 12-08-2019

Gösterimler : 5293

Soru

Yolculuk esnasında yolcuya nasıl bir dua yapılır, duayı içimizden mi söyleriz yoksa duyacakları şekilde mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Birincisi: Yolculuk yapacak bir kimseyi uğurlarken şöyle demesi mustehaptır: “Sizin dininizi, emânetlerinizi ve amellerinizin  sonuçlarını Allah’a emânet ediyorum.”(1) (Ebu Davud/2601)

Abdullah el Hatami şöyle dedi: Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem orduyu uğurlarken şöyle derdi: “Sizin dininizi, emânetlerinizi ve amellerinizin  sonuçlarını Allah’a emânet ediyorum.”

Ebu Hureyre radiyallahu anhu şöyle dedi: “Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem beni uğurlarken bana şöyle dedi: “Seni, kendisine ısmarlanan şeyler zâyi olmayan Allah’a emânet ediyorum”

Enes radiyallahu anhu şöyle dedi: Bir adam Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’e gelip şöyle dedi: “Ben yolculuk yapmak istiyorum bana nasihat ederek azık ver”. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem: “Allah seni takvayla azıklandırsın” adam daha fazla istiyorum dedi: Allah’ın Rasulu: “Allah senin günahlarını affetsin” dedi. Adam anam babam sana feda olsun daha fazla istiyorum dedi: Allah’ın Rasulu:  “Olduğun yerde Allah sana hayrı kolaylaştırsın”  (Tirmizi/3444)

Salim radiyallahu anhu’dan rivayet ettiğine göre İbn Ömer yolculuk yapmak isteyen kimseye şöyle derdi: “Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem bizi uğurladığı gibi seni uğurlamam için bana yaklaş”  der ve şöyle devam ederdi: Seni, kendisine ısmarlanan şeyler zâyi olmayan Allah’a emânet ediyorum”

 (Tirmizi/3443)

Yolcu, yukarıda duayı söyledikten sonra yolcunun ailesi veya arkadaşları “ Allah seni hayırla mükafatlandırsın” demesi, ona hayırlı dua etmesi, veya dua istemesi mustehaptır. (el ezkar 217)

İkincisi: Hadislerden anlaşıldığı üzere Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem bu duayı söylerken sahabeler işitirlerdi. Bu nedenle İbn Ömer’in yaptığı gibi karşıdakinin duyacağı şekilde sesli yapmak sünnettir.