Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Antibiyotik verilen tavukların yiyenlere zararı dokunması hakkında

Soru

Tavukçuluk (kanatlı hayvanlar) alanında çalışmaya başladım, ancak insanlara zararlı olan antibiyotik sorunu mevcuttur. Bizler sadece ihtiyaç halinde kullanarak bu oranı azaltmak için çaba sarf ediyoruz. Bununla birlikte şirketlerden aldığımız yemde tavukların gelişimini sağlayan bir miktar antibiyotik bulunmaktadır. Benim yaptığım iş helal mı değil mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Cevap: ,

Tavukların (kanatlı hayvanlar) sadece ihtiyaç duydukları kadar antibiyotik verebilirsiniz, çünkü kanatlı hayvanlar genelde kesimden önce aldıkları maddelerden kurtulamamaktadırlar. Buda insana zarar vermektedir.

Ancak buna daha faydalı bir alternatif bulunuyorsa mutlaka onu yapmak gerekir. Bakteri, bitki vb. ayrıca yumurta ve kuluçka yerinin sağlığı ile ilgilenerek antibiyotik ihtiyacını azaltabilirsin. Antibiyotik içeren yemlerden de sakınmak gerekir. Bu konuda esas olan Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem’in : “ Zarar vermek ve zarar görmek yoktur.”  Hadisidir. İmam Ahmed 2865- İbn Mace 2341- Elbani sahih demiştir.

Bunun üzerine Müslümanlara yemekte olsun veya başka konuda olsun zarar vermek haramdır. Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem Müslümanları yollarını ve oturma yerlerini bozan kişiyi lanetlemiştir. Peki ya yemeklerini bozan vücutlarına zara bulaştıran kişinin durumu ne olur?

“üç lanetli işlerden sakının: “Halkın geçeceği yola, gölgeleneceği yere,
su kenarlarına (kaynaklara) ve benzeri yerlere abdest bozmak (hacet gidermek)İmam Ahmed 2715 –Ebu davud 26- İbn Mace 328 Elbani sahih demiştir.

Sonuç olarak:

İnsanlara zararı dokunacak işlerden kaçınmandır; kanatlı hayvanlara ihtiyaç duyulmadığı müddetçe ilaç verme ve sadece ihtiyaç miktarları dahilinde ver.

Tavuklara necaset, antibiyotik ve insan sağlığına zararı dokunacak şeyler karıştırılmamış yemleri ver. Özellikle satış ve kesimden hemen önceki zamanlarda vermemeye dikkat et.

En doğrusunu bilen Allah’tır.