Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

İki bayram namazının hükmü

Soru

Ramazan ve Kurban bayramı namazı, farz mı, yoksa sünnet midir?
Bu iki namazı terk eden kimsenin kazanacağı günahlar nelerdir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"Ramazan ve Kurban bayramı namazının her birisi farz-ı kifâyedir.

Bazı ilim ehli ise şöyle demiştir:

"Ramazan ve Kurban bayramı namazı, Cuma namazının hükmü gibi, farz-ı ayındır. Bundan dolayı mü'minin bu iki namazı terk etmemesi gerekir.

Başarı, Allah Teâlâ'dandır."

Kaynak: İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları", c: 8, s: 284