Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Bayram namazında okunan duâ

Soru

Bayram namazında okunan duâ hangisidir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bayram namazında veya bayram gününde müslümanlar için okunması meşrû olan özel bir duâ bilmiyoruz. Fakat iki bayram gecesi ile bayram sabahında (Ramazan bayramında hutbe sona erinceye kadar, Kurban bayramında ise Teşrik günleri sona erinceye kadar) müslümanlar için tekbir, tesbih, tehlil ve tahmid meşrû kılınmıştır.

Aynı şekilde Zilhicce ayının ilk on gününde de müslümanlar için tekbir, tesbih, tehlil ve tahmid meşrû kılınmıştır.

Nitekim Allah Teâlâ Ramazan bayramı günü hakkında şöyle buyurmuştur:

... وَلِتُكْمِلُواْ الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُواْ اللهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ [ سورة البقرة من الآية: 185)

"... Bu da sayıyı (orucu bir aya) tamamlamanız ve hidâyete ulaştırmasına karşılık Allah'ı yüceltmeniz (Ramazan bayramında tekbir getirmeniz) ve şükretmeniz içindir." (Bakara Sûresi: 185)

Bu konuda hadisler, sahâbe ve tâbiîn sözleri de gelmiştir.

Başarı, Allah Teâlâ'dandır.

Kaynak: "İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları", c: 8, s: 302