Perşembe 16 Şevval 1445 - 25 Nisan 2024
Türkçe

Ramazan gündüzünde diş sabitleyici kullanmanın hükmü

Soru

Ramazan gündüzünde (şeffaf) diş sabitleyici kullanmanın hükmü nedir? Zira tuza benzer bir takım katı şeyler oluşuyor; bunu temizlemek ve çıkarmak zor oluyor, bu durum orucu etkiler mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Ramazan gündüzünde diş sabitleyici kullanmanın bir sakıncası yoktur. Ağızda erimeyen bir takım kalıntıların bulunmasının zararı yoktur. Ancak bu kalıntıları oluştukça temizleyip gidermek gerekir. Şayet bunları gidermek zor ise olduğu gibi bırakılabilir.