Salı 7 Şevval 1445 - 16 Nisan 2024
Türkçe

Bir hastalıktan dolayı namazda kaç rekat kıldığını veya kaç defa secdeye gittiğini hatırlamıyor, sehiv secdesini yapması gerekir mi?

Soru

Yakalandığım hastalıktan dolayı ruku’a gidip gitmediğimi, bir defa mı yoksa iki defa mı secdeye gittiğimi, tekbir getirip getirmediğim konusunda şüpheye düşüyorum. hastalığım bazen hafif bazen de çok ağır olmaktadır. Sorun şu ki namazı birden fazla tekrarlasam da ruku veya secdeye gittiğimde sanki hafızamı kaybediyorum ve bir çözüme varamıyorum. Genelde en çok sayıya itimat ederek sehiv secdesine gitmiyorum. Bu durumda namazım geçerli mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Şayet bir hastalık veya vesveseden dolayı şüpheler artarsa bu şüpheler dikkate alınmaz ve sehiv secdesi yapılmaz. Normal bir şekilde namaz kılınır, bahsettiğiniz gibi en yüksek sayı itibar edilir ve şüpheler dikkate alınmaz. Alimlerin cumhuru bu görüştedir.

Hanefi olan Kesani Rahimehullah, Muhammed bin Hasan Rahimehullah’tan şöyle rivayet etmiştir: “Şayet bir kişi abdestinde şüphe ederse ve bu şüphe ilk defa oluşuyorsa şüphe ettiği yeri tekrar yıkar. Çünkü bu durumda hadesin kesinliğini biliyor ancak yıkamasından şüphelidir.

Fakat şüphe sürekli oluşuyorsa bunu dikkate almaz çünkü bu vesvesedir. Vesvesenin çözümü dikkate almayıp hemen kesmektir. Çünkü vesvese gereğiyle uğraşırsa namazı kaçırır buda caiz değildir.

Sonuç olarak namazınız doğru olup geçerlidir. Allah’ın size şifa verip ve sizi affetmenizi dileriz.