Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Avustralya hacılarının mikat yeri

Soru

Biz, Avustralya'da yaşıyoruz.Avustralya müslümanlarından büyük bir heyet bu yıl hac farîzasını yerine getirmek istiyor.
Örneğin biz, Sydney'den yola çıkıyoruz. Bizim ilk durağımız şu üç hava limanından birisidir: Cidde, Abu Dabi ve Bahreyn.
Buna göre ihrama girmek için bizim mikat yerimiz neresidir?
Sydney'den mi, yoksa başka bir yerden mi ihrama girmeliyiz?
Lütfen cevaplamanızı istirham ediyor ve size şükranlarımızı sunuyoruz.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Ne Sydney, ne Abu Dabi, ne de Bahreyn, hac veya umre için bir mikat yeridir. Ayrıca Cidde de, sizin durumunuzda olanların mikat yeri değildir. Cidde, ancak Cidde halkının mikat yeridir.

Eğer hava yoluyla geliyorsanız, Mekke'ye gelirken üzerinden geçtiğiniz ilk mikat yerinden ihrama girmeniz gerekir. Çünkü Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- mikat yerlerini tayin ederken şöyle buyurmuştur:

... هُنَّ لَهُنَّ وَلِمَنْ أَتَى عَلَيْهِنَّ مِنْ غَيْرِهِنَّ مِمَّنْ أَرَادَ الْحَجَّ وَالْعُمْرَةَ...[ رواه البخاري ]

"Mikatlar, hac ve umre yapmak isteyen (hadiste adı geçen) beldelerin halkları ile o mikatlar üzerinden gelenler içindir." (Buhârî)

Hac veya umre yapmak için ihrama girmek istediğinizde mikat yerine uğramadan önce uçaktaki hostese bunu sorabilirsiniz. Böylelikle üzerinden geçeceğiniz mikat yerini ihramsız geçmemeniz için mikat yerine varmadan önce telbiye getirerek ihrama girmenizde bir sakınca yoktur. Temizlik yapmak, yıkanmak veya ihram elbisesini giymek gibi, ihram için önceden hazırlık yapmaya gelince, bunu herhangi bir yerde yapabilirsiniz.

Başarı, Allah Teâlâ'dandır.

Kaynak: İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 11, s: 131