Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Terâvih namazından sonra topluca duâ etmek

Soru

Terâvih namazındaki sahih sünnet, Terâvih namazında çıkarılan bid'atlar ve Terâvih namazından sonra topluca yapılan duâ hakkında sormak istiyorum.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Sorunuzun birinci şıkkı için web sitemizdeki "Oruç" bölümünde bulunan "Terâvih Namazı ve Kadir Gecesi" kısmına bakabilirsiniz.

Terâvih namazından sonra topluca yapılan duâya gelince, şüphe yok ki bu davranış bir bid'attır.

Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

مَنْ عَمِلَ عَمَلاً لَيْسَ عَلَيْهِ أَمْرُنَا فَهُوَ رَدٌّ. [ رواه مسلم ]

"Her kimişimiz (dînimiz) üzere olmayan bir iş işlerse, o işlediği şey reddolunmuştur (bâtıldır ve ona itibar edilmez)." (Müslim; hadis no:3243)

Terâvih namazından sonra sünnet olan, Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'den gelen şu duâyı okumaktır:

سُبْحَانَ الْمَلِكُ الْقُدُّوسُ

"Mutlak hükümdar olan Allah’ı her türlü noksanlıklardan tenzih ederim."

Bu duâyı üç defa tekrar eder ve üçüncüsünde de sesini yükseltir.

Nitekim Ubeyy b. Ka'b'dan -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o şöyle demiştir:

كَانَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَقْرَأُ فِي الْوِتْرِ بِسَبِّحِ اسْمَ رَبِّكَ الْأَعْلَى وَقُلْ يَا أَيُّهَا الْكَافِرُونَ وَقُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ، فَإِذَا سَلَّمَ قَالَ: سُبْحَانَ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ، سُبْحَانَ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ، سُبْحَانَ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ، وَرَفَعَ بِهَا صَوْتَهُ. [ رواه أحمد وأبو داود والنسائي، وصححه الألباني في صحيح النسائي]

"Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Vitir namazında:(Birinci rekâtta) 'Sebbihisme Rabbike’l-A’Ia (A'lâ Sûresi), (ikinci rekâtta) Kul Yâ Eyyuhe’l-Kâfirûn (Kâfirûn Sûresi) ve (üçüncü rekâtta) Kul Huvallahu Ehad (İhlas Sûresi) okurdu. Selâm verdikten sonra: 'Subhâne'l-Meliki'l-Kuddûs, Subhâne'l-Meliki'l-Kuddûs, Subhâne'l-Meliki'l-Kuddûs, der ve sonuncusunda sesini yükseltirdi." (İmam Ahmed, hadis no: 14929. Ebu Davud, hadis no: 1430. Nesâî, hadis no: 1699. Elbânî, 'Sahih-i Sünen-i Nesâî, hadis no: 1653'de hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)

Daha sonra Vitir namazında imam Kunut duâsı okurken arkasında bulunan ve ona uyan namaz kılanlar da "âmin" derler.

Nitekim Ubeyy b. Ka'b -Allah ondan râzı olsun-, Ömer b. Hattab'ın -Allah ondan râzı olsun- hilâfeti zamanında insanlara Terâvih namazını kıldırırken böyle yapmıştır.

Terâvih namazını bu şekilde kılmak, bu bid'atı ihdas etmekten sizi kurtarır.

Şair ne kadar doğru söylemiş:

Her türlü iyilik, selefe ittibâdadırHer türlü şer de halefin çıkardığı bid'attadır