Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Mikat yerine uğramayan kimse nereden ihrama girmelidir?

Soru

İhrama girmek isteyen bir kimse, bilinen mikat yerlerinden birisine uğramıyorsa, nereden ihrama girmelidir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Bir kimse, bu mikatlardan hiçbirisine uğramıyorsa, kendisine en yakın olan mikatın hizâsına bakıp oradan ihrama girmelidir.

Örneğin Yelemlem ile Karnu'l-Menâzil arasında bir yolda gidiyorsa, kendisine en yakın olan mikat yerine bakıp onun hizâsına geldiğinde ihrama girmelidir.

Buna delâlet eden şey, şu olaydır:

لَمَّا فُتِحَ هَذَانِ الْمِصْرَانِ أَتَوْا عُمَرَ فَقَالُوا: يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ! إِنَّ رَسُولَ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ حَدَّ لِأَهْلِ نَجْدٍ قَرْنًا وَهُوَ جَوْرٌ عَنْ طَرِيقِنَا، وَإِنَّا إِنْ أَرَدْنَا قَرْنًا شَقَّ عَلَيْنَا. قَالَ: فَانْظُرُوا حَذْوَهَا مِنْ طَرِيقِكُمْ. [ رواه البخاري ]

"Bu iki belde (Basra ve Kûfe) fethedilince, bu iki belde halkı Ömer'e gelerek:

- Ey mü'minlerin emiri! Şüphe yok ki Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Necd halkına Karnu'l-Menâzil'i mikat yeri olarak tayin etti, fakat burası bizim yolumuza meyillidir (zor ve uzaktır). Eğer Karnu'l-Menâzil yolundan gidersek, yolumuza uzak ve bize zor gelmektedir, dediler.

Bunun üzerine Ömer -Allah ondan râzı olsun- onlara şöyle dedi:

- O halde yolunuzun hizâsına bakın (onun hizâsına gelen yerden ihrama girin)." (Buhârî; hadis no: 1531.)

Ömer b. Hattab -Allah ondan râzı olsun- onlara, Karnu'l-Menâzil'in hizâsına bakmalarını ve oradan ihrama girmelerini emretmiştir. Buhârî'nin sahihinde böyle gelmiştir.

Ömer b. Hattab'ın -Allah ondan râzı olsun- bu hükmünde büyük fayda vardır ki o da şudur:

Hava yoluyla gelip de hac veya umre yapmaya niyet eden kimselerin, bu mikatlara yukarısından veya sağından veyahut da solundan uğrayanların, bu mikatların hizâsına geldiklerinde ihrama girmeleri gerekir.Pek çok kimsenin yaptığı gibi, Cidde havaalanına ininceye kadar ihramı ertelemeleri onlara helal olmaz. Çünkü bu davranış, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in tayin ettiği şeye aykırı hareket etmektir.

Oysa Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

... وَمَن يَتَعَدَّ حُدُودَ اللهِ فَقَدْ ظَلَمَ نَفْسَهُ... [ سورة الطلاق من الآية: 1 ]

"Kim, Allah'ın sınırlarını (hükümlerini) aşarsa, nefsine zulmetmiş olur." (Talâk Sûresi: 1)

Allah Teâlâ yine şöyle buyurmuştur:

... وَمَن يَتَعَدَّ حُدُودَ اللهِ فَأُوْلَـئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ [ سورة البقرة من الآية: 229 ]

"Kim, Allah'ın sınırlarını (haram ve helâli birbirinden ayıran hükümlerini) aşarsa, işte onlar zalimlerin kendileridir."(Bakara Sûresi: 229)

İnsanın, hac veya umre yapmak istiyor ve hava yoluyla geliyorsa, uçaktayken ihrama girmek için hazırlıklı olması ve uçak ilk mikat yerinin hizâsına geldiğinde ihrama girmesi gerekir. Yani hac veya umre ibâdetine niyet etmesi ve Cidde havaalnına girinceye kadar ihramı geciktirmemesi gerekir."

Kaynak: Muhammed b. Useymîn'in Fetvâları; c: 21, s: 276