Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Ramazan ayında oruç tutmayanlar, oruca nasıl davet edilir.

Soru

Ramazan ayında oruç tutmayanlara nasıl davranılır? Onları oruca davet etmenin en iyi yöntemi nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şüphesiz oruç tutmayan Müslümanları oruca davet etmek vaciptir.  Ayrıca onlara orucun faziletini ve orucu yemenin cezasını hatırlatmak gerekir. Ancak bu aşağıdaki yöntemlerle olur:

1-Onlara Ramazan orucunun farz olduğunu söylemek, orucun İslam’da yerini bildirmek. Nitekim Oruç İslam’ın üzerinde kurulduğu temellerden biridir.

2- Oruç tutmanın çok büyük bir sevabı olduğunu hatırlatmak nitekim Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur: “Her kim Ramazan ayını inanarak ve sevabını Allah’tan umarak tutarsa, tüm günahları affedilir.” Buhari 38- Muslim 760.

Başka bir hadiste Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle demiştir: "Her kim Allah’a Peygamberine inanır, namazını kılar ve orucunu tutarsa; Allah onu cennetine koyması hak olur, bu kişi ister Allah yolunda cihad etsin ister doğduğu beldede otursun fark etmez. Bunu üzerine sahabeler: Ey Allah’ın resulü! İnsanlara müjde verelim mi? Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle dedi: Yüce Allah cennette Allah yolunda cihad edenler için yüz derece hazırlamıştır. Her iki derece arası gök ve yer arası kadardır. Siz Allah’tan cenneti dilediğinizde Firdevs'i dileyin çünkü Firdevs cennetin ortası ve en yükseğidir. Üstünde Rahmanın Arşı bulunmaktadır. Ve bu yerden cennetin ırmakları akar. “Buhari 7423

Başka bir rivayette Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle dedi: “Yüce Allah şöyle der: Oruç benim içindir, ancak ben oruçluya mükafaat veririm. Çünkü oruçlu benim için şehvetini, yemeğini ve içeceğini bırakmaktadır". "Oruç kalkandır. Oruçlu için iki mutluluk vardır. Birincisi iftar ettiği zamandır. Diğeri ise Rabbi ile karşılaştığı zamandadır".  “Oruçlunun ağız kokusu Allah katında misk kokusundan daha hoştur” Buhari 7492- Muslim 1151

3- Oruç tutmamanın vebalini de anlatmak gerekir. Bunun büyük günahlardan olduğunu açıklamak lazım nitekim İbn Huzeyme 1986, İbn Hibban 7491 nolu hadiste Ebu Umeme el Behili radiyallahu anhu'dan rivayet ettiklerine göre şöyle dedi: ben Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem'in şöyle dediğini işittim:  "Ben uyurken iki adam gelip kolumdan tuttular ve beni engebeli bir dağa getirdiler, dediler ki bu dağa çık. Ben: yapamam dedim. İkisi: Sana kolaylaştırırız, dediler. Dağa tırmandım ta ki tepesine vardım, çok şiddetli gürültü duydum. Bu neyin sesidir diye sordum. Onlar: Bu cehennem ehlinin havlamasıdır. Sonra beni bir yere götürdüler bir baktım ki topuklarından asılmış, ağızları çatlamış ve ağızlarından kan akan insanlar vardı. Bunlar kimdir? Diye sorunca. Dediler ki: bunlar iftar zamanı gelmede orucunu bozanlardır."Mevarid el Zam'an 1509

Elbani rahimehullah şöyle dedi: Bu iftar vaktinden önce kasıtlı bir şekilde orucunu bozan kimsenin cezasıdır. Peki ya hiç oruç tutmayanın hali ne olacak?! Dünya ve Ahirette Allah'tan selamet dileriz. Daha fazla bilgi için (38747) nolu sorunun cevabına bakınız.

4- Orucun kolaylığını anlatmak, oruçta bulunan huzur, mutluluğu ve gönül hoşnutluğu anlatmak. Ayrıca Ramazan ayında gündüzleri Kur’an okumanın, geceleri namazı kılmanın ve Allah'a yapılan kulluğun lezzetine nasıl varıldığını anlatmak gerekir.

5- Onları, oruçtan bahseden ve Müslümanın ne yapması gerektiğine dair bir takım derslere çağırmak, konuyla ilgili makaleler okumak,

6- Onları davet etmekten ve onlara Allah'ı hatırlatmaktan bıkmamak ve üşenmemek, ayrıca yumuşak sözlerle güzel kelimelerle samimi bir şekilde onların hidayet olması ve affedilmeleri için dua etmek gerekir.

Yüce Allahtan muvaffakiyet ve başarılar dileriz.