Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Bir müslüman, altı günlük Şevval orucuna ne zaman başlayabilir?

Soru

Altı günlük Şevval orucuna ne zaman başlayabilirim? Çünkü biz, şu an yıllık izindeyiz.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Altı günlük Şevval orucuna, Şevval ayının ikinci yani Ramazan bayramının ikinci gününden itbaren başlanabilir. Çünkü bayramın birinci günü oruç tutmak, haramdır. Aynı şekilde altı günlük Şevval orucunu, Şevval ayının dilediğin günlerinde tutabilirsin.Fakat iyiliğin en hayırlısı, bir an önce yapılanıdır.

İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi'ne aşağıdaki soru yöneltilmiştir:

"Altı günlük Şevval orucuna, Ramazan ayından sonra bayramın birinci gününden hemen sonra başlamak gerekir mi?

Yoksa bayramdan birkaç gün sonra, Şevval ayında başlanabilir mi?

İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi bu soruya şu cevabı vermiştir:

"Altı günlük Şevval orucunu, Ramazan bayramından hemen sonra tutmak gerekmez. Aksine bayramdan bir veya iki gün sonra bu oruca başlayabilir.Altı günlük orucu, -imkânı ölçüsünde-, Şevval ayında arka arkaya ya da aralıklarla tutabilir. Dînî açıdan bu meselede genişlik vardır. Çünkü bu oruç, farz değildir, aksine sünnetir.

Tevfik, Allah Teâlâ'dandır."

Allah Teâlâ, Peygamberimiz Muhammed'e, âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin.

(İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 10, s: 391)

Kaynak: Islam Q&A