Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Koca, karısını ailesiyle kalmasını zorlayamaz

Soru

Bir takım sorunlardan dolayı eşimi ailemden uzak bağımsız bir evde ikamet ettirdim. Eşime birlikte kalacağıma dair O’na söz verdim. Bir müddet sonra babam benim ve eşim onunla birlikte yaşamamız için onun evine dönmemizi istedi. Ancak eşim buna karşı geldi. Ne yapmam gerekir?

Eşimle yaptığım sözleşmeyi bozup babamın dediğini mi yapayım? “….. verdiğiniz sözü de yerine getirin. Çünkü söz (veren sözünden) sorumludur.” (İsra/34) ayeti kapsamına girer miyim?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şüphesiz babanızın hakkı çok büyüktür. Mademki eşiniz babanızla birlikte kalmak istemiyorsa onu zorlamayınız. babanızı bu konuda ikna etmeye çalışın. Bununla birlikte babanızla sürekli iletişimde olun, ona iyilik yapın ve gücünüz yettiği kadar onu razı etmeye çalışınız.

(el Munteka min Fetava şeyh Salih el Fevzan 3/405)