Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

İddet Bekleyen Kadın, Saçının Rengini Değiştirmesi Caiz Mi

Yayınlama tarihi : 07-05-2023

Gösterimler : 629

Soru

İddet bekleyen kadın, saçının rengini değiştirmesi caiz mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

 İddet bekleyen kadın, saçının rengini değiştirmesi caiz değildir. Çünkü bu eylem, süslenme sayılır dolayısıyla yas sürecinde süslenmek yasaktır. Bu konuda hadisler mevcut ve alimler bu konu üzerine görüş birliğindedir.

Ummu Seleme Radiyallahu anha’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: "Kocası vefat eden bir kadın; aspirli veya kırmızıya boyanmış elbise giyemez, zînet/süs takınamaz, kına yakamaz ve sürme çekemez." (Ebu Davud 2304, Nesai 3535, Elbani sahih demiştir. 2129)

İbn el Munzir, el Evsat  9/571’de şöyle dedi:

Bildiğimiz tüm ilim ehli, bu durumda olan kadın kına sürmesinin mekruh olduğunu söyler.

İbn Ömer, Ummu Seleme, Saib bin el Museyyeb, Urva bin Zübeyr ve tüm ili ehli yasta bulunan kadın kına kullanmayacağında dair ittifak etmişlerdir.

Şeyh İbn Baz Rahimehullah şöyle dedi:

İddet/yas bekleyen kadının sakınması hususlar şöyledir:

1-Vücudunda veya elbisesinde koku/parfüm kullanımı

2-Güzel ve çekici elbiseler giymesi. Güzelliğiyle dikkat çekmeyen siyah, yeşil veya mavi elbise giyebilir.

3-Altın, gümüş, elmas veya inci gibi değerli taşlardan üretilen herhangi bir takı ve süs takıların kullanılması

4- Kına sürülmesi

5- Gözlerine sürme çekmesi.

Şüphesiz Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem, iddet bekleyen kadının bu hususlardan sakınmasını emretmiştir. (Mecmu el Fetava bin Baz 22/193)