Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Taharette vesvese ve bununla başa çıkmanın yolu

Soru

Ben abdest konusunda vesvese sorunu yaşıyorum, abdestimin bozulup bozulmadığından emin olmadığım için sürekli nefsimle mücadele ediyorum, ayrıca midemde oluşan sesler önemsiz olduğunu bildiğim halde bende bir tedirginlik oluşturuyor. Fakat bazen bu sesleri arkamda hissediyorum bu durumda abdestim bozulur mu? Ancak okulda veya evin dışında olduğumda abdest almam kolay olmuyor. Çünkü başörtümü ve çorabımı çıkarmam gerekiyor ve çok vaktimi alıyor. Abdestim gerçekten bozulmuşsa abdest almak sorun değil ancak ben vesveselerden bıktım. Abdestte kulağı temizlerken sadece şehadet parmağımla temizlerdim, ancak daha sonra kulağımın içini ve dışını da temizlemem gerektiğini öğrendim. Bu hatamı düzelttim Yaptığım hatalardan dolayı, daha önceden yaptığım ibadetlerin kabul olup olmadığından dolayı tedirginlik yaşıyorum, Bu vesveselerden nasıl kurtulabilirim? Ayrıca namaz kıldığımda göz önüne bir takım düşünceler ve şekiller gözümün önüne geliyor. Namazımın bundan dolayı bozulduğunu sanıyorum. Bunun üzerine necaset, toz ve koku konusunda kurallar nelerdir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Size nasihatımız: Namaz içinde veya dışında oluşan tüm şüphelere aldırmamandır, bundan dolayı tereddüte ve üzüntüye kapılma. Sen hak üzeresin ve doğrusunu yapıyorsun. Böyle yaptığınız takdirde Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem'in emrini yerine getirmiş olursunuz. Nitekim bir adam, Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem'e namazda bir şeyler hissettiğini söyler bunun üzerine Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle dedi: "Bir  kimse, ses veya koku duymadığı müddetçe namazını bırakmasın." Buhari 137- Muslim 361

Bundan kasıt adamın kesinlikle abdesti bozulduğuna kanaat getirmeden namazdan çıkmamasıdır.

Bunun üzerine şüphelere ve hayallere itibar edilmez. Gerçek bir hades olmadığı müddetçe tekrar abdest alınmaz. Bu Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem'in emridir. Görünüşte abdestiniz bozulmuş gözükse de sizin namazınızda geçerlidir. Ancak bir Müslüman abdestsiz bir şekilde namaz kıldığına kanaat getirirse ve vakitte yeterli ise namazı tekrar kılmalıdır. Ama kesin bir kanaata ulaşmazsa kıldığı namaz geçerli olu bunda hiçbir sakınca yoktur.

İİkincisi: kulak meshi konusuna gelince, bu konuda alimleri arasında görüş ayrılığı bulunmaktadır. Bir görüşe göre vacip diğer görüşe göre mustehaptır. Ancak alimlerin cumhuruna göre vacip olmayıp mustehap olduğudur. Hanbeliler ise vacip olduğunu söylerler. Bununla beraber İmam Ahmed'ten aktarılan bir görüşe göre; kulak meshini bırakan kimsenin abdesti geçerli olduğudur.

İbn Kudame rahimehullah "Elmuğni 1/97" de şöyle dedi: El Hallal şöyle dedi: Ebu Abdullah'tan gelen tüm görüşlerde; her kim kulak meshini bilerek veya unutarak terk ederse abdesti geçerlidir.

Bunun alimlerin cumhuruna göre ve tercihli olan görüşe göre: üzerine her kim kulak meshini veya bir kısmının meshini terk ederse abdesti geçerlidir.

Sonuç olarak geçmiş namazlardan bir sorumluluğun yoktur. İnşaallah hepsi doğrudur.

Ayrıca vesveseleri yenmek için mücadele ediniz. kuruntuları aldırma, Allah'tan yardım dile, dua ederek şeytanın şerrinden Allah'a sığın.

Buna rağmen vesveselerden kurtulamazsan güvenilir uzman bir psikolog doktora gözükmeni tavsiye ederiz. Çünkü baskın vesvese bilinen hastalıklardan olup tedavi gerektirir. İster ilaçlarla olsun ister egzersizlerle olsun sonuç olarak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.