Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Laminate Veneer (Yaprak Diş Kaplama) kullanmak

Soru

Koruma ve süs amacıyla veneer diş kaplama kullanmak caiz mi? Bunun abdeste etkisi var mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Çarpıkları düzeltmek, koruma veya süs amacıyla dişlere Veneer vb. maddeleri kullanmak caizdir. Asıl olan mübahlık olduğu için bunun engelleyen bir husus yoktur. Ancak israf yapılmaması şartıyla caizdir. Fiyatı yüksek olmasıyla birlikte buna ihtiyaç duyulmuyorsa takmamak gerekir. Zira yüce Allah şöyle buyurdu: “İsraf etmeyin çünkü O, israf edenleri sevmez” (Enam/141)

Bu maddenin dişlere kullanılması abdeste etkisi yoktur. Çünkü abdestte vacip olan ağzı suyla çalkalamaktır. Söz konusu maddenin dişler üzerinde olmasıyla birlikte gerçekleşmektedir.