Perşembe 16 Şevval 1445 - 25 Nisan 2024
Türkçe

Abdest organlarını yıkarken tümünü kapsamak

Soru

Bazen ayağıma suyun ulaşmasını engelleyen bir takım maddeler yapışır bunu ancak farklı maddeyle giderebilirim, abdest alırken bu maddeyi bulamadığım takdirde ne yapmalıyım?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Abdest alan kimse, abdest uzuvlarının tümünü suyla kapsaması vaciptir. Az olsa dahi bir bölümünü kuru bırakmaması gerekir. Ayağına suyu engelleyen bir madde bulaştığında mutlaka bunu gidermek vaciptir. Bunun delili: Halid bin Medan bazı sahabelerden rivayet ettiğine göre Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem bri adamın namaz kıldığını gördü fakat ayağında bir madeni para kadar bir yerin ıslanmadığını gördü, Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem ona tekrar abdest almasını ve tekrar namaz kılmasını emretmiştir. (Ahmed 424/3, Ebu Davud 175)

İbn Useymin Rahimehullah’a şöyle soruldu, eline yağ bulaşan kimsenin abdesti geçerli mi?

Cevap: Yağ donarak suyun deriye ulaşmasını engellemediği takdirde abdest geçerlidir. Şayet söz konusu yağ suyun deriye ulaşmasını engelliyorsa bunu abdest almadan önce mutlaka gidermek vaciptir.

Müslüman kimse, ayaklarına suyun ulaşmasını engelleyen maddelerden koruyaracak gerekli tedbirleri alması gerekir. Gerektiğinde bu maddeyi yanında bulundurarak vücuduna bulaşan maddeyi gidermek için kullanır böylece temizlik ve ibadeti için tedbirli davranmış olur.