Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Kar amacıyla yatırılan para, üzerinden bir sene geçmesiyle karıyla birlikte zekatı verilir

Soru

Kar amacıyla çalıştıması amacıyla bir arkadaşıma para verdim, ayrıca islam’i bir bankaya para yatırdım. Zekatı sadece anaparadan mı vermem gerekir? Yoksa toplam sahip olduğum tüm paradan mı vereceğim?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Her kim nisap miktarında bir para/mal sahibi olur ve üzerinden bir sene geçerse o paranın zekatı vacip olur. Nisap, 85 gram altın veya 595 gram gümüştür. Vacip olan miktar ise %2.5 tur.

Şayet para bir arkadaş veya islami bir bankada yatırılmış ve bundan bir kar elde edilirse; anaparayla birlikte karın da zekatı verilir. Ana paranın süresi, kar için de geçerlidir.

İbn Kudame Rahimehullah, ticaret nedeniyle elde edilen kar hakkında şöyle dedi:

Elde edilen karlar, anamala eklenir ve aynı süreye tabi tutulur. Bu konuda farklı görüş bilmiyoruz.  (el Muğni 2/258)

Bunun üzerine örnek olarak şayet on bin tutarında paranız olup bunun üzerinden bir sene geçer ve süre Ramazan ayında doluyorsa sahip olduğun tüm paranın zekatını vermeniz gerekir. Söz konusu karın tutarını ortak veya bankadan öğrenilebilirsiniz.