Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Faizli bankalarda çalışan kişiyle evlenmek

Soru

Namaz kılan ve güzel ahlaka sahip bir kişi beni istemeye geldi, fakat faizli bankada muhasebe müdürü olarak çalışıyor. Bizim ve gelecekte çocuklarımızın rızkı haram olur mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Kesinlikle faizli bankalarda çalışmak caiz değildir. İster muhasebe iş olsun ister farklı işte olsun. Çünkü yaptığı işte günaha destek olmak vardır. Bununla birlikte yazı işlerinde çalışma daha da günahtır.

Cabir Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem; faiz yiyeni, yedireni, yazanı ve şahidini lanetlemiştir. Ve tümü günahta eşittirler demiştir. (Muslim 1598)

Daha detaylı bilgi için (21113 ) nolu sorunun cevabına bakınız.

Bu işten kazanılan para haramdır. bu nedenle evlenmenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü evlendiğin takdirde yemen içmen ve tüm nafakan haram olacaktır. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle

“Ey İnsanlar! Şüphesiz ki Allah, Temizdir. Temiz ve helal olmayandan başka bir şey kabûl etmez. Allah, mü'minlere de Resullere emrettiği şeyleri emir ederek: “Ey Resuller! Helâl olan şeylerden yiyin ve sâlih amellerde bulunun. Çünkü ben. Sizin yaptıklarınızı pekala bilirim” (Mu'minin 51) (Başka bir âyette): “Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların helâl hoş olanlarından/helaldan yiyin.” (Bakara 172) buyurmuştur.” dedi.

Sonra şunları söyledi: Bir kimse uzun sefere çıkar, saçları dağılmış, toza toprağa bulanmış bir hâlde ellerini semâya uzatarak: Yâ Rabbî, yâ Rabbî! diye duâ eder. Hâlbuki yediği haram, içtiği haram, giydiği haram (hâsılı) kendisi haramla beslenmiş olursa böylesinin duası nasıl kabul edilir?” (Muslim/1015)

İbn Recep Rahimehullah şöyle dedi: Helal yemek, içmek, giyinmek ve beslenmek duanın kabul edilmesi için şarttır.

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu: Haram malla beslenen ve gelişen vücudun en ideal yeri cehennemdir” (Taberani, Ebu Naim, Ebu bekir, Sahih el Cami, Elbani)

Allah size salih bir eş ve helal bir rızık ihsan etsin.