Cumartesi 18 Şevval 1445 - 27 Nisan 2024
Türkçe

Üzerinde Resim Olan Elbiseleri Giymek

Soru

Üzerinde resim olan elbiseleri giymenin hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Üzerinde insan veya hayvan resmi olan elbiseleri giymek caiz değildir. Aynı şekilde şimağ veya şal gibi giysilerin üzerinde de insan veya hayvan resmi olması caiz değildir. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu: “Melekler, içinde resim bulunan eve girmezler” bu bağlamda ister hatıra amacıyla olsun ister başka bir amaçla olsun ister duvarda asılı olsun ister albümde olsun fotoğraf bulundurulmasını doğru görmüyoruz. Bu konuda vacip olan bu tür fotoğrafları imha etmektir. Çünkü bu fotoğrafların evde bulunması, rahmet meleklerin girmesinden mahrum olunacaktır. Nitekim Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’den rivayet edilen hadisler buna işaret etmektedir.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: İbn-i Useymîn'in Dâvet Dergisi için verdiği fetvâlar; sayı: 1765, s: 54