Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Birisinin doğum gününün kutlaması olduğu bilinen yemeğe katılmanın hükmü

Soru

Ev halkından birisinin doğum günü kutlaması olduğu belirtilmeden veya doğum günü olduğu zikredilmeden arkadaşımın evinde verilen akşam yemeğine katılmamın hükmü nedir?
Fakat şüpheli olan durum şudur: Dâvet gününün, doğum gününde olması ve akşam yemeğinden sonra da doğum günü pastasının olmasıdır.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Cevap:

Hamd, yalnızca Allah'adır.

İnsanlardan birisinin doğum gününü kutlamak meşrû değildir.Zirâ bunu Allah'a ibâdet ve O'nun rızasına yakın olabilmek için yaparsa, dînde delili olmadığı için bir bid'attır.Eğer bunu devamlı hâle getirilen bir âdet olarak yaparsa, yine, dînde çıkarılan yeniliklerden sayılan bir bid'attır ve bu kutlamaların kendilerinden alındığı gayri müslimlere benzemek demektir.

Bu konuda (1027) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.

Bir yemeğe dâvet edilen ve bu yemekte birisinin doğum günü kutlaması olduğunu öğrenen veya olacağı zannına varan kimsenin o yemeğe katılması meşrû değildir. Çünkü onun bu yemeğe katılması, münkeri kabul etmesi ve bu münkere yardım etmesi demektir.

Oysa Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَى وَلا تَعَاوَنُوا عَلَى الإثْمِ وَالْعُدْوَانِ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ [ سورة المائدة من الآية: 2 ]

"Siz, iyilik ve takvâ üzerinde birbirinizle yardımlaşın, günah ve düşmanlık hususunda birbirinizi desteklemeyin. Allah’a karşı gelmekten sakının! Çünkü Allah’ın cezası çok şiddetlidir." (Mâide Sûresi: 2 )

Bu konuda (9485) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.