Perşembe 16 Şevval 1445 - 25 Nisan 2024
Türkçe

ÜRÜNÜN ZEKÂTI, TARLASINA EKMESİ KARŞILIĞINDA ORTAK ETTİĞİ KİMSEYE Mİ, YOKSA EKEN KİMSEYE Mİ DÜŞER?

Yayınlama tarihi : 18-10-2009

Gösterimler : 4863

Soru

Bir kimseye, sahip olduğum tarlayı ekmesi ve elde edeceği ürünün %10'unu bana vermesi karşılığında bir anlaşma yaptım.Hasattan sonra üründen belirlenen %10'luk payımı aldım. Bu aldığım paydan ben mi zekâtımı çıkarmam gerekiyor? Yoksa o kimsenin hasat ettiği ürünün nasibinden zekâtın tamamını mı çıkarması gerekiyor?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Senin almış olduğun pay, tahıl cinsinden ürünlerin zekât nisabına ulaşmışsa, bu takdirde o ürünün zekâtını senin vermen gerekiyor. Eğer anlaşma yaptığın kimse, sana düşen payı vermeden önce ürünün zekâtını vermişse, bu yeterlidir. Fakat sana payını verdikten sonra kendisi payına düşen ürünün zekâtını vermişse, bu takdirde eğer nisab miktarına ulaşmışsa, senin de payına düşen ürünün zekâtını vermen gerekir. Çünkü sen, zekât verilmesi gereken vakitte o tahıla sahip olmuşsun.O da, tahılın güçlenip olgunlaşma vaktidir. Ancak eken kimse ile belirli bir payda anlaşmamış isen, o bunun dışındadır.