Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Cenâze namazı, Tehiyyetu'l-Mescid'in yerine geçer mi?

Yayınlama tarihi : 06-07-2012

Gösterimler : 3389

Soru

Bir kimse, mescide girdiğinde bir cemaatin cenâze namazı kıldıklarını görür de onlarla birlikte cenâze namazı kılarsa, bu arada kendisi mescitte kalmak istiyorsa, bu namazı (cenâze namazı) Tehiyyetu'l-Mescid'in yerine geçer mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"İki rekât namaz (Tehiyyetu'l-Mescid) kılmadan oturmasın. Çünkü cenâze namazı, iki rekâtlık Tehiyyetu'l-Mescid cinsinden bir namaz değildir.Dolayısıyla cenâze namazı, Tehiyyetu'l-Mescidin yerine geçmez."