Cumartesi 18 Şevval 1445 - 27 Nisan 2024
Türkçe

İnsandan Kopan Uzvun Hükmü

Soru

Bir kaza sonucu insandan kopan el veya bacak gibi organlara ne yapılması gerekir?  Yıkanıp üzerine namaz kılınması gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Kaza veya herhangi bir nedenle canlı bir insandan kopan parça veya uzuv, yıkanmaz ve üzerinde namaz kılınmaz. Ancak bu parça bir kumaş parçasına sarılır ve mezarlığa defnedilir. Veya itibarı korunacak şekilde müsait bir yere gömülür.

Kaynak: İlmi araştırma ve fetva daimi kurulu: Şeyh Abdulaziz bin Baz, Şeyh Abdurrazzak afifi, Abdullah bin Ğadyan.