Perşembe 16 Şevval 1445 - 25 Nisan 2024
Türkçe

Terâvih namazı ikişer rekat kılınır

Soru

Bazı imamlar, Terâvih namazında dört veya daha fazla rekatı, ikinci rekattan sonra oturmadan teşehhütsüz) bir selâmda kılmakta ve bunun sünnetten olduğunu iddiâ etmektedirler. Bu amelin, temiz İslâm şeriatında bir aslı (temeli/dayanağı) var mıdır?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Bu amel, meşrû değildir.Hatta ilim ehlinin çoğunluğuna göre mekruh veya haramdır.

Zirâ Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

صَلاةُ اللَّيْلِ مَثْنَى مَثْنَى، فَإِذَا خَشِيْتَ الصُّبْحَ فَأَوْتِرْ بِوَاحِدَةٍ. [ رواه السبعة وهذا لفظ النسائي.]

"Gece namazları ikişer ikişer rekattır.Sabah namazının vaktinin girmesinden endişe edersen, vitir namazını bir rekat olarak kıl."(Buhârî, Müslim, Ahmed, Ebû Dâvûd, Tirmizî, Nesâî, İbn-i Mâce. Bu, Nesâî'nin lafzıdır.İbn-i Ömer'den -Allah ondan ve babasından râzı olsun- rivâyetle.)

Yine Âişe'den -Allah ondan ve babasından râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o şöyle demiştir:

كَانَ النَّبِيُّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يُصَلِّي مِنَ اللَّيْلِ إحْدَى عَشرَةَ رَكْعَةً، يُوتِرُ مِنْهَا بِوَاحِدَةٍ. [ رواه البخاري ومسلم ]

"Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- gece on bir rekat namaz kılardı. Gece namazını da bir rekat ile bitirirdi." (Buhârî ve Müslim)

Bu anlamdaki hadisler pek çoktur.

Âişe'nin -Allah ondan ve babasından râzı olsun-:

مَا كَانَ يَزِيدُ فِي رَمَضَانَ وَلَا فِي غَيْرِهِ عَلَى إِحْدَى عَشْرَةَ رَكْعَةً، يُصَلِّي أَرْبَعًا فَلَا تَسَلْ عَنْ حُسْنِهِنَّ وَطُولِهِنَّ، ثُمَّ يُصَلِّي أَرْبَعًا فَلَا تَسَلْ عَنْ حُسْنِهِنَّ وَطُولِهِنَّ، ثُمَّ يُصَلِّي ثَلَاثًا. [ رواه البخاري ومسلم ]

"Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-, ne Ramazan gecelerinde, ne de başka gecelerde, (sabah namazı hariç) on bir rekâttan fazla namaz kılmazdı. Önce dört rekât namaz kılardı ki, o rekâtları ne kadar güzel ve uzun kıldığından hiç sorma! Sonra dört rekât kılardı ki, o rekâtları ne kadar güzel ve uzun kıldığından hiç sorma! Sonra üç rekât kılardı." (Buhârî ve Müslim)

Meşhur hadisindeki kastı; -yukarıdaki geçen hadisinde olduğu gibi- Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'in her iki rekattan sonra selâm veriyordu, anlamındadır, dört rekatı bir selâmda kılıyordu, anlamında değildir.

Ayrıca yukarıda geçen şu hadisi gereği iki rekattan sonra selâm verir:

صَلاةُ اللَّيْلِ مَثْنَى مَثْنَى، فَإِذَا خَشِيْتَ الصُّبْحَ فَأَوْتِرْ بِوَاحِدَةٍ.

"Gece namazları ikişer ikişer rekattır.Sabah namazının vaktinin girmesinden endişe edersen, vitir namazını bir rekat olarak kıl."

Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'in hadisleri, birbirini tasdik edip doğrular.

Bu sebeple müslümanın, Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'in bütün hadisleriyle amel etmesi ve mucmel (kısa ve öz) olanını mubeyyen (tefsir eden) ile açıklaması gerekir.

Başarı, Allah Teâlâ'dandır."