Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Oruçlunun burnuna su çekmesi ve mazmaza yapması

Soru

Oruçlunun Ramazan ayının gündüzünde burnuna su çekmesi ve mazmaza yapması câiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'den sâbit olduğuna göre o, Lekît b. Sabra'ya şöyle demiştir:

أَسْبِغِ الْوُضُوءَ، وَخَلِّلْ بَيْنَ الْأَصَابِعِ، وَبَالِغْ فِي اْلاِسْتِنْشَاقِ، إِلاَّ أَنْ تَكُونَ صَائِمًا. [ رواه أهل السنن وأحمد وصححه الألباني ]

" Güzel bir şekilde abdest al. Parmakların arasını hilâlle ve oruçlu olmadıkça (abdest alırken) burnuna iyice su çek." (Sünen Sahipleri ile İmam Ahmed rivâyet etmişler, Elbânî de hadis sahihtir, demiştir.)

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- ona güzel abdest almasını emretmiş, sonra şöyle buyurmuştur:

... وَبَالِغْ فِي اْلاِسْتِنْشَاقِ، إِلاَّ أَنْ تَكُونَ صَائِمًا.

"Parmakların arasını hilâlle ve oruçlu olmadıkça (abdest alırken) burnuna iyice su çek."

Bu hadis, oruçlunun ağzını çalkalayacağına ve burnuna su çekeceğine delâlet etmiştir. Fakat boğazına su kaçmasından endişe edecek kadar aşırı bir şekilde ağzına ve burnuna su çekmemelidir.Ağzı çalkalamak ve burna su vermek, abdest ve gusülde olması gereken bir şeydir. Çünkü ağzı çalkalamak ve burna su vermek, hem oruçlu, hem de başkası için abdestin iki farzıdır."