Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Hacda kesilecek Hedy kurbanı veya Bayram Kurbanlığında olması gereken yaş sınırı

Soru

Hedy ve bayram Kurbanlığın yaşı ilgili bir sınır var mı? En az kaç yaşında olması gerekir? Yüce Allah’ın “……kolayına gelen bir kurban kesmesi gerekir”  Ayetini nasıl anlamalıyız?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Şer’i delillere göre koyun altı ayını tamamlamış, keçi bir seneyi doldurmuş, sığırların iki yaşını doldurmuş ve develerinde beş yaşını doldurmuş olması gerekir. Bu yaşlardan daha aşağı yaşlarda kurban kesmek geçerli olmaz. Ayette geçen “……kolayına gelen bir kurban kesmesi gerekir.”  Sözün anlamı budur.  Şüphesiz Kur’an ve sünnet birbirini açıklarlar.

Muvaffakiyet Allah’tandır. Rasulullah’a salat ve selam olsun.

Daimi Fetva Kurulu 11/376

Şeyh Abdulaziz bin Baz… Şeyh Abdurrazzak Afifi… Şeyh Abdullah Ğadyan.. Şeyh Abdullah bin Kaud.