Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Yeni Müslüman olan kişiye tüm İslam hükümleri bir oturuşta öğretilir mi?

Soru

Yeni Müslüman olan kişiye tüm İslam hükümleri bir oturuşta mı yoksa aşamalar şeklinde mi öğretilir? İlk öğretilmesi gereken şey itikadi temeller mi yoksa vacip ve haram olan şer’i hükümler midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bu sorunun ölçüsü Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem’in davetçilere öğrettiği yöntemdir. Nitekim Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem davetçileri gönderdiğinde ilk önce tevhitten başlamalarını daha sonra Namaz, daha sonra zekat, ve zamanı geldiğinde oruç ve hacc ibadetlerini öğretmelerin emrederdi. Ayrıca Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem Muaz’ı (Radiyallahu anhu) Yemen’e gönderdiğinde ilk önce biricik Allah’a ibadet etmelerine davet etmesini emretmiştir. Şayet bunu kabul ederlerse onları namaza çağırmasını, bunu da kabul ettiklerinde zekat vermelerine davet etmiştir. O zamanlarda oruç ve zekatı emretmemişti çünkü vakitleri değildi. Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem’in hikmetinden biride davet ettikleri kişilere tüm şer’i hükümleri bir kerede anlatmazdı, şüphesiz bu yöntem yüce Allah’ın: “Rabbinin yoluna hikmetle davet et” (Nahl/125) ayetinin kapsamına girmektedir.

Davette aşama aşama ilerlemek yüce Allah’ın kainatta yarattığı tabiat ve şeriat kanunlara uygundur. Nitekim insan yaratılışı aşama aşama ilerlemektedir. Diğer yandan dört mevsim, güneşin doğuşu ve batışı ve diğer tabiat olayların tümü aşamalar şeklinde cereyan etmektedir.  İslam’ın tüm hükümlerini  tek oturuşta öğretmek insanların İslam’dan uzaklaşmalarına neden olabilir. (İbn Useymin)