Salı 7 Şevval 1445 - 16 Nisan 2024
Türkçe

İhram elbisesine güzel koku sürmek câiz değildir

Soru

Bazı insanlar, ihrama girmek istedikleri zaman vücûduna, başına ve ihram elbisesine güzel koku sürmekte, sonra da ihram elbisesini giyip ihrama girmektedir.
Bu davranışın hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Başa ve vücûda güzel koku sürmeye gelince, bu, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in sünnetidir.

Nitekim bunun açıklaması (106550) nolu sorunun cevabında geçmişti.

İhram elbisesine güzel koku sürmeye gelince, bu, câiz değildir. Çünkü Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- ihramlıya, güzel koku sürülmüş elbise giymeyi yasaklamıştır.

Nitekim değerli âlim Muhammed b.Salih el-Useymîn'e -Allah ona rahmet etsin- ihram elbisesine güzel koku sürmek hakkında sorulduğunda o şöyle cevap vermiştir:

"Bu davranış, câiz değildir.Çünkü Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

لاَ تَلْبَسُوا الْقُمُصَ وَلاَ السَّرَاوِيلاَتِ وَلاَ الْعَمَائِمَ وَلاَ الْبَرَانِسَ وَلاَ الْخِفَافَ إِلاَّ أَنْ يَكُونَ أَحَدٌ لَيْسَ لَهُ نَعْلاَنِ فَلْيَلْبَسِ الْخُفَّيْنِ مَا أَسْفَلَ مِنَ الْكَعْبَيْنِ، وَلاَ تَلْبَسُوا شَيْئًا مِنَ الثِّيَابِ مَسَّهُ الزَّعْفَرَانُ وَلاَ الْوَرْسُ، وَلاَ تَنْتَقِبُ الْمَرْأَةُ الْمُحْرِمَةُ وَلاَ تَلْبَسُ الْقُفَّازَيْنِ. رواه البخاري ]

"Gömlek, don, sarık, bornoz ve mest giymeyin.Ancak ayakkabısı olmayan kimse mestlerinin topuktan aşağısını keserek giysin. Zaferan ve Vers’le boyanmış elbise giymeyin, ihramlı kadın yüzüne peçe örtmesin ve eldiven de giymesin."(Buhârî,Hac:21)

( Mecmû'u Fetâvâ İbn-i Useymîn; c: 22, s: 9)