Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Uçaktayken ihrama girmeyi unutan kimse, ihrama girmek için mikat yerine geri dönmeli midir?

Soru

Unuttuğundan veya bir şeyle meşgul olduğundan dolayı mikat yerini geçtiği halde uçakta ihrama girmeyen kimsenin, geçtiği mikat yerine otomobille dönmek istemesi câiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Evet, böyle yapması câizdir. Bu konuda ölçü şudur:

İnsan, hac veya umre yapmak istediği zaman mikat yerini ihrama girmeden geçer de mikat yerinden sonraki bir yerde ihrama girerse, bir kurban kesmesi gerekir. Mikat yerine döner ve oradan ihrama dönerse, kendisine bir şey gerekmez.

Buna göre, umre yapmak isteyen bir kimsenin el-Kassim havaalanından uçağa bindiğini ve ihrama girmeden Cidde havaalanına indiğini farzedersek, ona şöyle deriz:

- Ya "Zulhuleyfe'den"e gidip oradan ihrama girmelisin, ya da Cidde'den ihrama girmelisin. Fakat Cidde'den ihrama girersen, bir kurban kesmen gerekir."