Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

NAMAZDA İKEN KAPININ ZİL ÇALDIĞI ZAMAN NE YAPMAM GEREKİR?

Yayınlama tarihi : 28-10-2009

Gösterimler : 37796

Soru

Namaz kılarken kapının zili çalarsa ve evde benden başka kimse de yoksa, ne yapmam gerekir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Kılınan namaz nâfile ise, bu konuda dînde bir genişlik vardır. Bu durumda namazı bozmakta ve kapıyı çalanın kim olduğunu öğrenmekte bir sakınca yoktur.

Farz namaza gelince, eğer kaçırılmasından endişe edilen önemli bir şey değil ise, bu durumda acele etmemek gerekir.Erkeğin Subhanallah demek veya kadının sağ elinin içini, sol elinin dışına vurmak sûretiyle kapının yanında bekleyen kimsenin evin içinde bulunan kimsenin namazla meşgul olduğunu bilmesi için onu uyarmak mümkün ise, bu yeterlidir.

Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

يَا أَيُّهَا النَّاسُ! مَا لَكُمْ حِينَ نَابَكُمْ شَيْءٌ فِي الصَّلَاةِ أَخَذْتُمْ فِي التَّصْفِيقِ؟ إِنَّمَـا التَّصْفِيقُ لِلنِّسَاءِ. مَنْ نَابَهُ شَيْءٌ فِي صَلَاتِهِ فَلْيَقُلْ: سُبْحَانَ اللهِ. [ رواه البخاري ]

"Ey insanlar! Size ne oluyor ki namazda başınıza bir şey geldiğinde el çırpıyorsunuz. El çırpmak, kadınlar için meşrû kılınmıştır.Namazda başına bir şey gelen (erkek): Subhânallah, desin." (Buhârî).

Namaz kılan kimse erkek ise, kapıyı çalan kimseye 'Subhanallah' demek veya namaz kılan kimse kadın ise, sağ elinin içini, sol elinin dışına vurmak sûretiyle namazda olduğunu hissettirebilirse, böyle yapar. Kapının uzak olması ve kapıyı çalanın işitememesi sebebiyle bu hareket hiçbir fayda vermeyecekse, ihtiyaç dolayısıyla özellikle nâfile namazda iken namazını bozmasında bir sakınca yoktur. Fakat farz namaz ise, kapıyı çalan kimse önemli bir şey için kapıyı çalıyorsa, yine -nâfile namazda olduğu gibi- namazını bozmasında bir sakınca yoktur. Sonra namazına yeniden başından başlar. Bunun için Allah'a hamdolsun."

Abdulaziz b. Abdullah b. Baz -Allah ona rahmet etsin-.Bkz