Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Markalı bir ürünün markasını sökmek veya kendi markasıyla satmak

Soru

Çok sayıda klima satın aldım, ürünlerin üstünde başka ülkede bulunan üretici firmanın adı mevcuttur. Ürünün kaynağı bilinmemesi için ismini sökebilir miyim veya başka marka adı altında satabilir miyim? Zira başka tüccarların benimle rekabet etmelerini istemiyorum. Çünkü bu ürünü bulmak için çok çaba sarf ettim.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Üretici firmaya ve müşteriye aldatma olmadığı müddetçe üretici firmanın adı sökülmesinde sakınca yoktur. Bu bağlamda üretici firma, kendi markasına reklam yapılması karşılığında ithalatçıya indirim uygulamış olabilir. Bu durumda markayı sökmek, üreticiyi aldatmaktır. Çünkü yapılan anlaşmaya aykırı olur.

Ayrıca şirketin adı kalitesiz mallarla tanınmış olabilir. Söküldüğü takdirde müşteri aldatılmış olur. Zira müşteri, firmayı bilirse satın almayabilir veya belirlenen fiyatta almayabilir.

Şayet markanın sökülmesinde müşteriyi aldatma ve kalitesiz olmasına rağmen daha kaliteli olduğunu ima edilmiyorsa sökülmesinde sakınca yoktur. Her şeye rağmen mümkünse bu durumu üretici firmayla anlaşarak yapılması daha doğru olacaktır.