Perşembe 16 Şevval 1445 - 25 Nisan 2024
Türkçe

Ticaretini yapmak istediği arsanın zekâtı yoktur.

Soru

Sahip olduğum arsayı satın alınca ticaret için aldım. Ancak şimdi içinde inşaat yapmak istiyorum bunun zekâtı var mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Arsanın ticareti konusunda kesin karar vermemişseniz onun zekâtı yoktur. Ancak kesin bir şekilde ticaret niyetiyle olduğu zaman zekât gerektirir. Fakat bu konuda tereddüdünüz varsa zekâtı yoktur.

Şeyh İbn Useymin Rahimehullah’a soruldu: “Bir adamın arsası var fakat niyetinde tereddüde düştü; satmak, inşaat yapmak, kiralamak veya içinde ev yapıp oturmak arasında kararsız kalıp bir sene geçtiğinde zekâtı var mı?

Cevap: Söz konusu arsanın zekâtı yoktur. Çünkü kesin olarak ticaretini niyet etmemiştir. Yüzde bir oranında olsa bile tereddüt varsa zekâtı yoktur. (Mecmu Fetava İbn Useymin 18/232)

Şayet bir kişi şu şekilde tereddüt ederse: Arsamı ne yapayım bilmiyorum;  ticaretini mi yapayım yoksa böyle bırakayım yoksa üstünde bir inşaat mı yapayım. Bu durumda arsanın zekâtı var mı?

Cevap: Bu arsanın zekâtı yoktur. Zira ticaret için niyet kesin olarak belirtilmediği müddetçe onun zekâtı yoktur. (el Lika Şehri 5/3)