Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

KUR’AN ÂYETLERİ (KULLANILARAK) KARŞILIKLI ATIŞMA YAPMAK!

Yayınlama tarihi : 12-04-2011

Gösterimler : 8887

Soru

Allah’ın âyetleriyle dalga geçme maksadı olmaksızın, Kur’an âyetlerini hatırla(t)mak ve vaktini faydalı bir iş yaparak doldurmak maksadıyla, Kur’an â (karşılıklı) atışma yapmanın hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Birtakım vesileler kullanarak Kur’an-ı Kerim’in ezberlenmesi ve öğrenilmesine yönelik yarışmalar, analoglar ve ezbere okuma sınavları düzenlemekte herhangi bir beis yoktur. Bilakis bunlar, ezberini sağlamlaştırmak ve kuvvetlendirmek (gibi yararları dolayısıyla) güzel şeylerdir.

Bu duruma;“bir kimsenin, herhangi bir âyeti okuyup; karşısındakinden, onun okuduğu âyetin bitiş harfiyle başlayan bir âyet okumasını talep etmesi” şekildeki “müsacele” (atışma) adı verilen eylem de dâhildir.

Allah, en doğrusunu bilendir.