Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Korumaları için evliyaların kabirlerine emanet eşya bırakmak

Soru

Bazı insanlar bir takım eşyalarını evliya ve salih kişilerin kabirlerine bırakır ve hırsızlıktan koruyacaklarına inanırlar. Bunun hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Ölülerin kendi kabirlerine konulan eşyaları koruyacaklarına inanmak, rububiyet şirki olmakla birlikte açık bir küfürdür. Ayrıca bereket veya başka amaçla eşyaları kabirlere bırakmak kesinlikle caiz değildir.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Kaynak: Daimi Fetva Kurulu 3/68