Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Kıyamet günü, cennet ve cehennem gerçek mi yoksa birer sembol müdürler?

Soru

Kıyamet günü, cennet ve cehennemin varlığına sembol olarak mı inanmak lazım yoksa tam kelime anlamıyla inanmak gerekir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Ölümden sonraki dirilişe inanmak imanın rükünlerinden biridir. Ayrıca cennet ve cehenneme inanmak vaciptir. Her kim Allah’a inanıp salih amel işlerse varacağı yer cennettir. Aynı şekilde her kim Allah’ı inkar ederse onun varacağı yer cehennemdir. Her iki gurup insanın varacağı yerde ebediyyen kalacaktır.

Şeyh Abdulkerim el Khadir.

Peygamber düşmanları olan müşrik bir takım filozoflar, ölümden sonraki dirilişi, hesabı, cennet ve cehennem inkar etmektedirler. Bu konuları birer sembol olarak görüp söz konusu kavramları müminlerden farklı bir şekilde anlamaktadırlar. Ancak bu Allah’ı ve peygamberlerini yalanlamaktır.

Cennet, cehennem, sirat köprüsü, tartı, kevser suyu, arş, Kursi ve diğer kavramlar gerçek olup gerçek bir şekilde iman etmekteyiz, ve sözcük anlamları ile hiçbir şekilde oynama yapmayız bilakis net bir şekilde olduğu gibi inanırız.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid