Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Devletten gelen yardımı kabul etmeli mi?

Yayınlama tarihi : 23-09-2012

Gösterimler : 36335

Soru

Bir kimsenin, âile veya çocuk yardımı diye adlandırılan mal yardımını devletten alması câiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Cevap:

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Belirli çocuk sayısının bulunması veya asgari ücretli kimselerden olmanız gibi, devletin yardım almak için koymuş olduğu şartlara hâiz iseniz, devletten gelen yardımı kabul etmenizde hiçbir sakınca yoktur.Bu konuda yasak olan; bu yardımları elde edebilmek için hileye başvurmanız veya yalan söylemenizdir.

Bu malların kabul edilmesindeki delil şudur:

Ömer'den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o şöyle demiştir:

كان رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يُعْطِينِي الْعَطَاءَ، فَأَقُولُ: أَعْطِهِ أَفْقَرَ إِلَيْهِ مِنِّي حَتَّى أَعْطَانِي مَرَّةً مَالا، فَقُلْتُ: أَعْطِهِ أَفْقَرَ إِلَيْهِ مِنِّي، فَقَالَ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: خُذْهُ فَتَمَوَّلْهُ وَتَصَدَّقْ بِهِ، فَمَا جَاءَكَ مِنْ هَذَا الْمَالِ وَأَنْتَ غَيْرُ مُشْرِفٍ وَلا سَائِلٍ فَخُذْهُ ، وَإِلا فَلا تُتْبِعْهُ نَفْسَكَ. ] رواه البخاري ومسلم ]

"Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- bana Beytülmal’den bir şeyler verir, ben de:

-Onu benden daha fakir birisine ver, derdim. Hatta bir defasında bana bir mal vermişti de ben:

-Onu benden fakir birisine ver, dedim.

-Bunun üzerine Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu:

- Sen onu al. Bu kabilden göz dikmediğin ve istemediğin halde sanagelen malıda al. Böyle olmayan bir malıise canın çekmesin."(Buhârî; hadis no: 7164. Müslim; hadis no: 1045)

Zirâ bu mal, başkasına hiçbir zarar vermeyen ve malını eksiltmeyen, bağışta bulunan kimsenin malıdır. Bu sebeple bu malı kabul etmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Bu yardımın, -dînî konuda birtakım şeylerden vazgeçmeye veya bırakmaya sebep olmaması kaydıyla-, müslüman veya kâfir olan bir devlet tarafından verilmesi arasında hiçbir fark yoktur.