Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Kur’an-ı okumak, düşünmek ve amel etmenin anlamı

Soru

Kur’an-ı güzel okuyan kimse için çokça Kur’an okuması mı daha faziletli yoksa kasetlerden dinlemesi mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Kişi kendi gönlüne hoş geleni ve en fazla etkilendiği şeyi yapması faziletlidir. Çünkü okumaktan maksat; okunanı düşünmek, anlamak ve onunla amel etmektir. Yüce Allah şöyle dedi: “Bu Kur’an, âyetlerini düşünsünler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır.” (Sad/29)
“Şüphesiz bu Kur'an en doğru yola yöneltir ve salih ameller işleyen mü'minleri kendileri için büyük ecir olduğunu müjdeler.” (İsra/9)

“De ki: 'O, iman edenler için bir hidayet ve bir şifadır.” (Fussilet/44)

(Mecmu Fetava İbn Baz 24/363)