Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Her gece vitir namazında kunut duâsı okumaya devam etmek

Soru

Her gece Vitir namazının sonunda kunut duâsı okumanın hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"Bunu yapmakta bir sakınca yoktur. Zirâ kunut duâsı sünnettir. Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- vitir namazında kunut duâsı okurdu. Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- kunutu ve Vitir namazında söylenen sözleri torunu Hasan'a öğretmiştir. Bu sebeple kunut duâsı sünnettir. Her gece kunut duâsını okursan bunda bir sakınca yoktur. İnsanlar, kunut duâsının farz veya vâcip olmadığını anlasınlar diye arasıra kunut duâsını terk edersen, bunda da bir sakınca yoktur.

Eğer bir imam, insanlar, kunut duâsının farz veya vâcip olmadığını anlasınlar diye (Vitir namazında) arasıra kunut duâsını terk ederse, bunda bir sakınca yoktur. Zirâ Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- torunu Hasan'a kunutu öğretirken ona: "Arasıra kunut duâsını okumayı bırak", dememesi, kunut duâsına devam etmekte bir sakınca olmadığına delâlet eder."

Kaynak: Kıymetli Şeyh Abdulaziz bin Baz, Fetevâ Nûrun ala’d-Derb.